Nederlandse StripgeschiedenisOlidin-logo

1950 - 1960

Tijdschriften

Haak In
Haak In was het weekblad van de 'Leeuwenzegel Haak In Club' en voorloper van Prins Leo en Leeuwenzegelpost, die werden uitgegeven door Brinkers Margarinefabrieken. Het bevatte fraai getekende en gekleurde tekststrips van onder andere Henk Albers, Friso Henstra en J.H. van Faassen.
Florestan de Troubadour, door Ton Krielaart en Friso Henstra
Het blad werd gratis verstrekt bij uitbaters die de margarine verkochten. Ook Duitsland en België kenden hun eigen Haak In bladen.
Wappe de Kobold, door Ton Krielaart en Henk Albers
Haak In bevatte, behalve verhalen en strips, ook een puzzelrubriek, genaamd 'De Grabbelton van Oom Leo'. Deze zeer beminnelijk klinkende oom verzorgde verschillende zoekplaatjes, knutseltips en doolhofprijsvragen. In vakantietijd werd de rubriek aan een andere 'oom' overgedragen:
"Volgende week gaat Oom Leo gedurende enige tijd op reis en hierdoor kan hij niet meer de puzzles, raadsels en knutselkarweitjes verzorgen. Dit werk gaat nu een andere Oom doen en ik weet zeker, dat je bij hem net zo goed je best zult doen als tot dusver. Natuurlijk zul je nog wel eens van mij horen. Doe allemaal je best op school, wees lief voor je broertjes en zusjes en ontvang allemaal de groeten van je
Oom Leo"

De Visser en de Geest
J.H. van Faassen

De Dikkie Dapper Krant verscheen van 1950 tot 1955 als wekelijks bijblad van Vizier. Deze voortzetting van Jeugdland bevatte strips als 'Dikkie Dapper' (door Bram Ohm) en 'Chi-Pek-We' (door Anne Auke Tadema).
Dikkie Dapperkrant
Tombola was een gratis bijlage van de Libelle en bevatte verhalen, spelletjes en strips, onder andere van Piet Jansen en Henk Alleman. De teksten werden voornamelijk verzorgd door Toon Kortooms. Hij schreef strips als 'Tom en Bola' (getekend door Piet Jansen) en 'Doctor Davis' (getekend door Henk Alleman). Verder bevatte het blaadje ook geïmporteerde strips. In 1954 werd het vervangen door Sjors.

Linda Lucardy van Henk Alleman'Linda Lucardy - De Vliegende Stewardess' van Henk Alleman verscheen in Eva

LeeuwenzegelLeeuwenzegelLeeuwenzegelpost
Prins Leo Niet alleen bij Leeuwenzegel margarine, maar ook bij Wajang en alle bovenstaande producten zaten die prachtige zegels waarmee men lid kon worden van de Jonge Leeuwenclub. Als lid ontving men het blad Prins Leo en later de Leeuwenzegel Post. Naast de strips van Kees van Lent en 'Het Stoomhuis' van Jan Steeman (hieronder), bevatte het blad verhalen waarin werd aangespoord de ouders over te halen tot de aankoop van nog meer Leeuwenzegel-producten.

Het Stoomhuis van Jan Steeman
'Het Stoomhuis', door Jan Steeman.

Tombola
"Héél groot nieuws!!! Tombola verdwijnt... Sjors verschijnt!

Ja, wrijf je ogen maar eens uit! Het staat er echt: Tombola verdwijnt! Maar er staat óók: Sjors verschijnt!
Wat is Sjors? Ik zal het jullie gauw vertellen. Eerlijk gezegd, Tombola werd altijd en door iedereen een beetje te dun gevonden; je had het zo gauw uit. Om jullie veel méér te kunnen geven, nog méér te laten smullen van boeiende verhalen, aardige platen, foto's, prijsvragen, puzzles, knutselwerk en noem maar op, wat je graag wilt... gaan we van nu af een heel nieuw blad maken, dat Sjors zal heten en in de plaats van Tombola komt. En het krijgt maar liefst tweeëndertig bladzijden! Hoor je dat? Tweeëndertig bladzijden, groot formaat, dus viermaal zoveel als Tombola. Ja, het wordt een écht groot blad, gedrukt met kleuren. Is dat even wat! Je zult trots op Sjors zijn, dat beloven we jullie!
Maar nu moet je eens even luisteren. Tombola kreeg je, omdat je moeder Libelle las, altijd gratis. Libelle wordt nu echter zelf veel dikker en je zult wel begrijpen, dat we dan zo'n schitterend blad als Sjors - waar jullie allemaal op af zult vliegen - onmogelijk helemaal voor niets kunnen geven. Dat bestaat eenvoudig niet. "Dan zal het wel te duur zijn," hoor ik sommigen van jullie mompelen. O nee, die gezonde, dikke Sjors kost maar.... twaalf centen per nummer, omdat je moeder geabonneerd is op Libelle. Losse nummers moeten namelijk een kwartje kosten.
Wij weten heel zeker, dat jullie allemaal Sjors met een luid hoera zult binnenhalen en stevige vrienden met hem zult worden. En ga het grote nieuws nu maar gauw aan je vrienden of vriendinnen vertellen!"
Tombola
Olidin, 1958
Olidin was een jeugdblad, uitgegeven door oliemaatschappij Shell en vormgegeven door reclamebureau Van Maanen in Amsterdam. Het bevatte strips, verhalen en puzzels. Het werd opgericht in 1956. Behalve strips van buitenlandse origine, zoals 'Davy Crocket', werd er ook werk van Nederlandse tekenaars geplaatst. Friso Henstra tekende 'Olidin, Piet Wijn tekende 'Dick Durfal', H.G. Kresse 'Pim en de Venusman', Dick Vlottes 'Senmoet de Egyptenaar' en in 1959 treffen we 'Tommy' van Jan Kruis aan, een realistische cowboystrip geïnspireerd op 'Jerry Spring' van Jijé.

Tommy, door Jan Kruis
'Tommy', door Jan Kruis

Jan Kruis maakte ook 'Baldino', dat vanaf het tweede verhaal getekend werd door Jan van der Voo, terwijl Jan Kruis de teksten bleef schrijven. Ook maakten zij samen 'De Kleine Hertog', en Jan Kruis droeg zelf tevens de één-pagina strip 'Stientje en Gertje' bij. Steintje en Gertje, door Jan Kruis

Behalve de nodige reclame voor Shell ("Goed nieuws! Ook dit jaar komt er weer een veel gevraagde verrassing, namelijk een SHELL JUNIOR CLUB FIETSWIMPELTJE"!) verzorgde het blad de sociale rubriek 'Wie schrijft aan een ziek clublid?', een kaartenactie om de jarige koningin te feliciteren en allerlei speciale aanbiedingen die met de Shell Junior Clubkaart konden worden verkregen, zoals korting op verschillende musea en pretparken (voor 90 cent naar de Efteling!). Ook werd er in de zomer een speciaal Shell Junior Club Zomerkamp georganiseerd.

Pim en de Venusman, door Hans G. Kresse
'Pim en de Venusman', door Hans G. Kresse

Olidin verscheen in een prachtig groot formaat, met mooie strips in kleur. Vanaf 1960 werd het formaat verkleind ("handiger") en hoewel er meer bladzijden kwamen, werden de strips, behalve die op de omslag, voortaan in zwart-wit gedrukt.

Esso juniorclub
Behalve Shell had ook Esso een Junior Club
met bijbehorend stripblad

Koffie- en theefabrikant Kahrel kwam met een eigen stripblaadje genaamd Kahrel's Stripblad - hierin werden alleen buitenlandse strips afgedrukt, onder andere de 'Katzenjammer Kids', die we al eerder in het Nederlands tegenkwamen onder de naam 'Jongens van Stavast', dit keer vertaald als 'Kapitein Bulder en de Belhamels'.
Kahrel's stripblad
De Kleine ApostelDe Kleine Apostel
Ook door de Annalen der Heilige Kindsheid werd een tijdschrift voor de jeugd uitgegeven, De Kleine Apostel. Naast de goede werken die de paters over de gehele wereld voor de negers en andere heidenen verrichten, was er plaats voor enkele stripverhalen. Bovenstaande cover is van de hand van Piet Broos, die ook vele illustraties voor het blad vervaardigde.

Avonturen van Snoes en Moor
Avonturen van Snoes en Moor

Naast avonturen als 'De Groene Hond - een missieverhaal uit Brazilië', waarvan u hierboven, naast de cover, het einde kunt lezen, publiceerde het blad ook 'De Avonturen van Snoes en Moor' (waarschijnlijk van Piet Broos). Het blad bevatte eveneens een rubriek waarin de in die maand overleden abonneetjes geportretteerd werden, genaamd 'Onze Vriendjes In De Hemel'. Met het gebed "Goede Heer Jezus, geef hun de eeuwige rust" kon men 300 dagen aflaat telkens vergaren. Het is verbazingwekkend dat zoiets in 1960 in een voor kinderen bedoeld tijdschrift nog bestond.

uit De Kleine Apostel
uit De Kleine Apostel


De laatste lotgevallen van juffrouw van PuffenDe laatste lotgevallen van juffrouw van Puffen
uit de rubriek: Het Dagboek van een Amateur (Jeugdkampioen, 1950)

Vanaf 1946 werd door de ANWB het blad De Jeugdkampioen tweewekelijks uitgegeven. Na aanvankelijk alleen artikelen van toeristische aard zagen wij steeds meer (strip)werk van Nederlandse tekenaars verschijnen, zoals Hans Ducro, Wim Boost, Auke Tadema, Nic Blans en J. Franse. Hoofdbrekens (Jeugdkampioen, 1948)
Sjors1950 krantenstripPep